Sipahi Güvenlik

Yeni Özel Güvenlik Kimlik Kartı Ne Zaman Verilecek?

Yeni Özel Güvenlik Kimlik Kartı Ne Zaman Verilecek?

Henüz resmi tarihler netleşmemekle birlikte  özel güvenlik kimlik kartlarının yenilenmesi aşamasında yeni görev kartlarının başvuru tarihine bağlı olarak gönderilmesi mümkündür. Bu aşamada erken başvuru yapanların daha erken bu tür kartlardan yararlanabilmesi olasıdır. Özel güvenlik görevlilerinin gerek kolluk birimleri tarafından gerekse de kurum yetkilileri tarafından tanınabilir olması için tercih edilen bu kartların posta yolu ile gönderimi söz konusudur.

Özel güvenlik görevlisi yeni kartları için emniyet genel müdürlüğü özel güvenlik daire başkanlığına yapılan müracaatlarda kayıtlı adrese yeni kimlik belgelerinin PTT kargo ile gönderimi yapılacaktır. Eğer ilgili adreste kişi bulunamaz ise 10 gün sonra yeniden gönderimi yapılır. 2 defa alınmayan özel güvenlik kimlik belgeleri şube müdürlüklerinde bekletilir. Söz konusu yeni kimliklerin 6 ay içerisinde alınması gereklidir. Aynı zamanda bu belgelerin 5 yıl geçerlilik süreleri bulunur.

Geçici Kimlik Temini

2021 yılında çıkarılan yasa ile özel güvenlik görevlileri ile ilgili geçici kimlik belgelerinin düzenlenmesi kanun ile kayıt altına alınmıştır. İlk defa özel güvenlik görevlisi olarak işe başlayacakların talepleri doğrultusunda Valiliğe başvurarak özel güvenlik görevlisi geçici kimlik kartı alması mümkündür.

Yeni kimlik belgeleri ile ilgili geçerlilik süreleri 5 yıl olması bazı sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktaydı. Yapılan düzenleme ile birlikte 5 yıllık sürenin bitimine  en az 1 yıl kala eğitimlerin tamamlanması sağlanarak kişilerin işsiz kalmasının önüne geçilmiş olacaktır.  Güvenlik elemanlarının yeni kimlik taleplerinde kurs kayıt süreleri dikkate alınmadan 5 yıllık yenileme sürelerinin eski kimliklerinin değişimi baz alınarak hesaplanması getirilmiştir.

Yeni Kimlik Basım Süreçleri

Emniyet genel müdürlüğünün kimlik basımı aşamasında yeni teknolojileri kullanmaya başlaması aynı zamanda insanların yeni kimlikleri daha kolay edinebilmesine imkan tanıdı. Ülkemizde bulunan 250 bin özel güvenlik görevlisini ilgilendiren kimlik yenileme ve özel güvenlik yeni kimlik temini aşamalarında olası mağduriyetlerin önüne geçebilmek için otomasyon sisteminin kullanımı ön plana çıkmaktadır. Eskiden yaklaşık olarak 2 ayı bulan yeni kimlik edinim süreleri emniyet genel müdürlüğünün otomasyon sistemine geçmesi ile birlikte daha kısa sürelerde mümkün hale gelmiştir.

Yeni Özel Güvenlik Görevlisi Kimlik Edinimi Aşamasında Güvenlik Soruşturması

Özel güvenlik kimliklerinin yenileri ile değiştirilmesi gibi durumlar için her ne kadar otomasyon sistemi kullanılmaya başlanmakla birlikte halen bu süreçlerin 2 ya da 3 ay sürmesi söz konusudur. Bunun ana nedeni olarak özel güvenlik elemanları için ihtiyaç duyulan güvenlik soruşturmasının yaklaşık olarak 2 ay sürmesi gösterilebilir.

Siz her ne kadar sınavı kazanıp belge ve kimlik almaya hak kazansanız da sürecin uzamasından kaçınamıyorsunuz. Bu aşamada ilgili belgeler dahilinde arşiv araştırma formu doldurularak emniyet genel müdürlüğü özel güvenlik şubeye teslim edilir. Fakat bundan sonraki aşamada fetö nedeni ile derin bir güvenlik araştırması yapıldığından dolayı belge teslimi gecikiyor.

İçeriği Paylaşın:
WhatsApp
1