Sipahi Güvenlik

Özel Güvenlik Sınavı Ne Zaman?

Özel Güvenlik Sınavı Ne Zaman?

Özel güvenlik sınavı her sene 6 kez olmak üzere Merkezi sınav komisyonu tarafından belirlenen tarihlerde gerçekleştirilir. Bu aşamada 2021 yılı için de özel güvenlik sınav tarihleri belirlenmiştir. Bu aşamada 2021 yılı için temel eğitim ya da yenileme eğitimlerinin tarihleri belirlenerek bazıları yapılmış olup, bazıları da belirlenen tarihlerde gerçekleştirilecektir.

90 no’lu temel eğitim sınavı aynı zamanda da 66 no’lu yenileme sınavı için 20 şubat tarihinde gün belirlenmiş olup, bu tarihte sınav gerçekleştirilmiştir. Bu sınava katılma şartı olarak eğitimini 20 ocak tarihine kadar tamamlamış olmak şartı aranmıştır. Benzer şekilde 2021 yılı için 91 no’lu temel eğitim ile ilgili ve aynı zamanda 67 no’lu yenileme eğitimi ile ilgili sınav da 17 nisan 2021 tarihinde düzenlenmiştir. Yine bu sınava girecek olanların 12 mart itibari ile eğitimlerini tamamlamış olmaları bir ön şart olarak tercih edilmiştir. Yine 13 haziran 2021 tarihinde 92 no’lu ve 68 no’lu sınavın gerçekleştirilmesi ile birlikte sınavlardan başarı sağlayan adayların sertifika alması mümkün olmuştur.

Sınav Tarihleri

Bugün itibarı ile 3 sınav başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir. 2021 yılı için 3 sınav daha bulunmakla birlikte yine bu sınavlarda da sınava girecek kişinin eğitimlerini tamamlamış olması şartı aranmaktadır. Aynı zamanda söz konusu sınavlar diğer merkezi sınavlar ile çakışmayacak şekilde ayarlanmıştır.

Bu aşamada 93 numaralı temel eğitim ve 69 numaralı yenileme sınavının 14 Ağustos tarihinde gerçekleştirilmesi ile birlikte özel güvenlik alımları yapılacaktır. Bunun dışında bu sınava girebilmek için ön şart olarak özel güvenlik görevlisi adaylarının 9 temmuz itibari ile temel eğitimlerini tamamlaması beklenmektedir.

2021 yılında yapılacak sınavlar bunlar ile sınırlı değildir. Aynı zamanda 17 ekim 2021 tarihinde de yine sınav yapılacaktır. Bu tarihte yapılacak olan 94 nolu temel eğitim ve 70 nolu yenileme sınavı dahilinde adayların 17 eylül tarihine kadar eğitimlerini tamamlamış olması beklenmektedir. Söz konusu sınavda başarılı olanların üç hafta sonrasında sertifikalarını alarak iş başı yapabilmesi mümkün olacaktır.

2021 yılının son sınavı olarak ise 19 Aralık 2021 tarihine bir sınav atanmıştır. 95 nolu temel eğitim ve 71 nolu yenileme sınavı ile özel güvenlik eleman temini mümkün olacaktır. Bu sınava katılacakların söz konusu sınavdan önce eğitimlerini tamamlaması beklenmektedir. 12 kasım 2021 eğitimlerin tamamlanması ile ilgili son tarih olmakla birlikte bu tarihten sonra eğitimlerini tamamlayan adaylar sınava giriş hakkı kazanamayacaktır.

Söz konusu sınavların gerçekleştirilmesi takiben 2 hafta sonrasında sonuçlar açıklanır. Aynı zamanda özel güvenlik görevlisi adaylarının temel eğitimleri aldıktan sonra ve sınavda başarılı olduktan sonra dönem dönem yenileme sınavlarına girmesi gerekir. Sınavları takiben 3 hafta sonunda ise sertifika alınarak özel güvenlik görevlisi olmak mümkün olacaktır.

İçeriği Paylaşın:
WhatsApp
1